Online Katalog

Bavul Arama X Rayde Nasıl Yapılır 

Bavul Arama X Rayde Nasıl Yapılır 

X-Ray cihazları güvenliği sağlayan cihazlardan biridir. Bu cihazlar, içinden geçen eşyaları atom numarasına bakarak tespit eder. Atom numarası 1’den 10’a kadar olanlar organik, 10 ve 18 arasında olanlar karışım, 18’den büyük olanlar ise inorganiktir. Organik olanlar ekranda turuncu renkte görünürken inorganik olanlar ise mavi renkte görünür. Karışımlar ise yeşil renkte görünür. Patlayıcı maddeler de ekranda genel olarak koyu turuncu renkte görünür.

X-Ray Cihazının Kullanım Alanları

Bu X-Ray cihaz X ışınlarıyla bavul, çanta ve paketleri tarar. X ışınları ise 8 Kasım 1895 yılında Alman fizik profesörü Röntgen tarafından keşfedilmiştir. Eğer X-Ray Cihazından bavul ya da çantanın içinde silah, bıçak, patlayıcı madde, uyuşturucu gibi tehlikeli eşyalar varsa çantayı açmaya gerek kalmadan alınan sinyallerle tespit edilir. Tüm çantaların tek tek açılmasını engellemesinin yanı sıra tehlike oluşturabilecek eşyaların tespit edilememe riski de ortadan kalkar.

Bu cihaz günümüzde pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Alışveriş merkezleri, havalimanları, oteller, iş merkezleri, gümrük girişleri ve otobüs terminallerinde X-ray cihazları ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu mekanlarda insan yoğunluğunun fazla olması ve bundan dolayı risk durumunun yüksek olması nedeniyle güvenlik açısından bu cihaz kullanılır.

X Ray Cihazları Neden Tercih Edilir?

Eski zamanlarda şimdiki kadar yaygın olmasa da kullanılıyordu. Şimdi ise eski zamana oranla bu kadar çok tercih edilmesinin bir sürü sebebi vardır. Eski zamanlardan günümüze yaşanan pek çok olayın önceden tespit edilerek olası sorunların da önüne geçilmesinde önemli rol oynar. X Ray cihazları sayesinde çanta, valiz ya da paketlerin içerisinde saklanmış silah ya da bombaları anında tespit eder. Bu nedenle X-ray cihazlarına Dünya genelinde ilgi büyüktür.

X Ray Cihazlarının Sağlık Açısından Riski Var Mıdır?

X ray cihazlar sağlık açısından risk taşımayan cihazlardandır. X-Ray cihazları belli bir oranda radyasyon yayar ama bu, sağlığı olumsuz etkileyecek kadar değildir. Bunun yanı sıra bu cihazların eşyalar üzerinde kullanılması kişiler üzerinde kullanılmaması sayesinde güvenilir bir şekilde kullanım olanağı sunarak her mekanda sıklıkla kullanılan cihazlardandır.