Online Katalog

El Dedektörü Ne Tür Eşyaları Tespit Edebilir?

El Dedektörü Ne Tür Eşyaları Tespit Edebilir?

Güvenliğin son derece önemli olduğu günümüz şartlarında özellikle de kalabalık alanlarda her türlü tehlikeye karşı önlem alınması gerekir. Çoğu yerlerin kapı girişlerinde güvenlik görevlileri bulunur. Görevliler içeri girenlerin üzerindeki eşyaları ve çantalarını kontrol etmekle sorumludur. Çantaların kontrolünü x-ray cihazları üstlenirken kişilerin üzerinde var olan ve tehlike oluşturabilecek eşyaların tespitinden de el dedektörleri sorumludur.

El Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Kullanımı kolay olan el dedektörleri, binalara girişlerde güvenliklerde gördüğümüz cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde kişilerin üzerinde kesici, zarar verici, silah ya da farklı eşyalar olup olmadığı denetlenir. Tek tek herkesin üzeri aranmaktansa el dedektörü ile bu işin daha kısa sürede ve kesin şekilde çözümlenmesi mantıklı olandır. El detektörleri çok hassas cihazlardır ve en ufak olan metalleri bile anında algılarlar.

Bu tarz zararlı maddeleri algıladıklarında ise titreşim yaparlar. Bu da güvenliğin harekete geçerek gerekeni yapmasını sağlar. Belki de birçok tehlikeli kişinin bu sayede içeri girmesi engellenmesidir. Bu cihazlar güvenlik görevlilerin işini hafifletir ve kolaylaştırır. Güvenliklerin işi, birçok insanın hayatını korumakla yükümlü olduklarından önemli bir yere sahiptir. El dedektörleri de bu noktada onların en büyük yardımcısıdır.

El Dedektörü Nerelerde Karşımıza Çıkar?

Hem bina hem de diğer insanlar açısından güvenlik için önemli yer tutan el detektörleri günlük hayatta pek çok yerde karşımıza çıkar. Örneğin; havalimanları için güvenlik konusu çok hat safhada olmalıdır. Binlerce kişinin her gün giriş, çıkış yaptığı havalimanlarında güvenlik konusunda hataya yer yoktur. Bu nedenle içeri girişlerde güvenliklerin gerek bavulları gerekse kişilerin üzerinin detaylıca araması gerekir. Bu noktada el detektörleri büyük rahatlık sağlar.

Hastaneler, üniversiteler, devlet kurumları, iş yerleri, belediyeler, resmi kuruluşlar, bankalar, avmler el detektörlerinin güvenlik sağlamak amacıyla tercih edildiği yerlerdir. Girişlerde insan trafiği oluşturmadan, hızlı şekilde kişilerin içeriye alınması için oldukça pratik bir alettir. Ayrıca şarjlı olması ve uzun süre dayanması adına da kullanım rahatlığı sağlar. Uzaktan dahi metalleri algılayarak tepki verir. Bu nedenle zararlı maddeler nereye saklanırsa saklansın el detektörlerinin gözünden kaçmaz.