Online Katalog

Güvenli Bir Alan İçin Telsiz Kullanımı

Güvenli Bir Alan İçin Telsiz Kullanımı

İnsan hayatının huzurla sürdürülebilmesi için güvenliğin önemi büyüktür. Güvenli alanlarda bulunmak ister, güvenli evlerde, sitelerde yaşamak ve güvenli iş yerlerinde çalışmayı tercih ederiz. Güvenliği sağlamak için de telsizin önemi büyüktür. Güvenliği sağlamaya çalışan birimler ve görevliler arasında kesintisiz bir iletişim kuran telsizler her zaman faydalı olmuştur.

Aciliyet Durumlarında Telsiz Kullanımın Önemi

Gündelik yaşamda telefon ile haberleşme sağlanmakta olsa da cep telefonları, güvenlik alanlarında yetersiz kalabilir. Yakın olsak da yavaş bağlantı sağladığından acil durumlar için yetersiz kalır. Çünkü iletişim kurmak istendiğinde önce baz istasyonuna bağlanmak daha sonra şebekeye ulaşmak durumunda kalırız. Baz istasyonu o an için yoğun ise haberleşme süresi normalden fazla uzayabilir. İşte bu sebeplerden ötürü özellikle güvenlik sektöründe, Telsiz kullanımı vazgeçilmez bir önem taşır.

Telsizin Kullanmanın Faydaları

Telsiz, hızlı ve net çalışma şekli, kesintisiz olması ve kablosuz radyo sinyali ile çalışan bir sisteme ait bir cihazdır. İletişim frekanslar ile sağlanır. Bir istasyonun gönderim yapmasından sonra diğer istasyonun dinleme halinde olmasıyla bağlantı kurabilir.

Hızlı ve kesintisiz ağ bağlantısıyla kaliteli iletişim için olmazsa olmaz bir cihazdır. Cep telefonlarının hiç istenmeyen zamanlarda şarjının bitmesi sürekli yaşanan bir durumdur. Acil durumlarda bu sorun daha da önem taşır. Telsizin ise şarjı çok daha uzun süre dayanır.  Bu da kesintisiz iletişim ağı için tercih edilen başka bir özelliktir.

Telsizlerin Genellikle Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Telsizler bazı iş yerlerinde, evlerde, park ve bahçelerde, geniş çaplı iş sektörlerinde ve alışveriş merkezlerinde, hastane  ve daha pek çok yerde kullanılır. Kullanım alanı oldukça geniş bir cihazdır. Çünkü özellikle günümüzde kendimizi ve sevdiklerimizi korumak ve güvende tutmak için arka planda çalışan bir sistemin olmasını tercih ederiz. Birden çok telsiz aynı iletişim ağı üzerinden haberleşme sağlar.

Telsizin çekim gücü de oldukça kuvvetlidir. Telsizin çekim gücünün korunması için de sert darbe ve sıvı temasından uzak tutulması gerekir. Bakım zamanı geldiğinde bakımlarının düzenli yapılması gerekir. Çekim ve frekans gücünün korunması ve ses yayılımı, sesin ulaştırılabilmesi için telsizlerin iyi bakılması önem taşır.

Formun Üstü

Formun Altı