Online Katalog

Güvenlikte El Dedektörü Kullanımı

Güvenlikte El Dedektörü Kullanımı

Güvenlik gün geçtikçe dünyada önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu nedenle özellikle kalabalık olan yerlerde bir takım önlemler alınması da mecburi bir durumdur. Bu önlemlerden en önemlisi de insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlere girişlerde yapılan kontrollerdir. El dedektörleri de bu kontrollerin yapıldığı sırada tercih edilir. Güvenlik görevlilerinin elinde tutmuş olduğu bu cihazlar kullanım kolaylığı ile de rahattır.

El Dedektörleri Nasıl Çalışıyor?

El dedektörleri ince, uzun olan cihazlardır. Birçok mekana girişte bu cihazları görmek mümkündür. İçeriye girenlerin üzerindeki metal, kesici, delici ve zarar verici maddeleri anında tespit eder ve hemen titreşime geçer. Güvenlik görevlisini uyararak kişinin üzerindeki maddelerin ortaya çıkmasını sağlar. Uzaktan dahi bu tarz maddeleri tespit edebilme özelliğindedir. Şarjlı olarak çalışan bu cihazlar tüm gün rahatlıkla kullanılabilir ve şarjının bitme sıkıntısı ortaya çıkmaz.

Bu akıllı cihaz sayesinde kişilerin üzeri el yordamıyla aranmamış olur. Bu yöntem oldukça zaman kaybettirici ve uğraştırıcı olduğu için el dedektörlerinin kullanılması çok daha mantıklıdır. İçeri girişlerde uzun sıralar ve yoğunluklar oluşmaz ve herkes hızlı ve güvenli şekilde mekana alınır. El dedektörlerinin içine koyulması ve taşınması için özel kılıfları da vardır. Uzun yıllar kullanılmaya müsait olan bu cihazlar pek çok yerde gözümüze çarpar.

El Dedektörlerinin Yaygın Şekilde Kullanıldığı Yerler

Hassas şekilde silah, bıçak, çakı, makas gibi aletlerin tespitini yapan el dedektörleri insanların çok fazla olduğu yerlerde kullanılır. Hastaneler, belediyeler, her gün binlerce insanın bulunduğu avmler, devlet kurum ve kuruluşları, iş yerleri, fabrikalar, medya kuruluşları gibi yerlerin içeri girişleri sırasında el dedektörleri kullanılır. Ayrıca toplu sınavlarda, konser ve buna benzer etkinliklerin  girişlerinde, otellerde ve spor salonları gibi yerlerde de el dedektörlerinin kullanımına başvurulur.

Bu tarz yerler gerçekten de yüzlerce hatta binlerce insanın hayatının söz konusu olduğu alanlardır ve ihmale yer yoktur. İçeri girişlerde metal kapı dedektörleri, x-ray cihazları ve el dedektörleri birlikte kullanılarak adeta kuş uçurtulmayacak bir güvenlik sağlanmış olur. Ayrıca el dedektörlerinin şarjının uzun süre dayanması ve güvenlik kontrolü konusunda sağladığı fayda bu cihazı vazgeçilmez kılar.