Online Katalog

Ruhsatlı Telsizi Kimler Alabilir?

Ruhsatlı Telsizi Kimler Alabilir?

Telsiz haberleşmede kullanılan kablosuz bir cihazdır. Sağlıklı bir iletişim kurmak için telsizlerin aynı frekans aralığında bulunması gereklidir. Telsiz kullanmak isteyen kişiler yetkili merciler ile başvuru dilekçesi ile beraber iletişime geçmesi gereklidir. Alınan telsiz ruhsatı ile birlikte telsizi kullanma ve kurma izni alınarak frekans tahsis edilir. Telsiz ruhsatı almak isteyenlerin telsiz işletme müdürlüğünden ruhsat alması zorunludur. Bu doğrultuda ülkemizde elektronik haberleşme kanunu maddeleri gereğince telsiz kullananların zorunlu olarak tahsis ruhsatnamesi bulundurması gerekiyor. Kişi ya da kurumlar tarafından kullanılacak olan Telsizler ruhsatname de belirtilmiş olan hükümler doğrultusunda kullanılır. Telsiz ruhsatnamesi için gerekli olan evraklar tamamlandıktan sonra telsiz ruhsatı alınabilir.

Tekne Telsizi Ruhsatı 

Türk bayraklı olan teknelerin telsiz bulundurmak istemesi halinde Telsiz İşletme Müdürlüğünden onaylı ruhsat bulundurulması zorunludur. Alınan ön izin sonucunda teknede haberleşme sağlamak amacı ile telsiz kullanılabilir. Son dönemlerde haberleşme için en çok tercih edilen cihazlardan biri de akıllı telsizlerdir. Birçok sektörde güvenilir ve sağlıklı bir iletişim için yönetmelikte belirtilen kurallar doğrultusunda telsizle iletişim sağlanıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte telsiz kullanım alanları gün geçtikçe artış gösteriyor taşımacılıktan lojistiğe ve güvenlik ekiplerinden daha birçok kuruma kadar telsiz kullanımı yaygındır Telsizler yoğun olarak Kolluk Kuvvetleri'nde kullanılır. Ayrıca güvenlik güçleri tarafından da kullanılan telsizler kendine özgü bir çalışma prensibine sahiptir. 

Telsiz Kullanım Belgesi Nasıl Alınır?

Telsiz kullanma belgesi almak isteyenler sınav süreci ile ilgili tüm bilgileri birimlerden alabilir. Telsiz almak isteyenler için telsiz genel müdürlüğü tarafından duyurular yapılır. Ardından bu doğrultuda gerekli belgeler tamamlanır ve teslim edilir.  Amatör telsiz almak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır. Amatör telsiz belgesi almak isteyenler için düzenlenen sınavı kazanmaları gerekir. Ayrıca bu kişilerin devlete karşı işlenmiş suçlardan mahkum olmaması şartı vardır. Amatör telsiz belgesi alan kişiler istasyon kurmak için gerekli eğitimleri almalıdır. Ayrıca ilgili bir yerlere müracaat etmelidir. Değerlendirmeye alınan müracaatlar daha sonra sonuçlanır ve telsiz ruhsatnamesi alınır.