Online Katalog

Telsiz Alacaklara Öneriler

Telsiz Alacaklara Öneriler

Telsiz, aynı frekans üzerinden iki ya da daha çok birimle bağlantı kurmaya yarayan aygıtlardır. Telsiz alacaklar için önerilen konuların başında, her alana uygun bir telsiz modelinin seçilmesi olacaktır. Ayrıca, telsiz aldıktan sonra gerekli izinlerin de alınması gerektiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Bu konuda kullanım sertifikası alınması gerekir.

Telsizlerin Kullanım Amaçları

Telsizlerin kullanım amaçları da modelleri kadar çeşitlidir. Kapı güvenliklerinin kullanacakları telsizler ile lojistik sektöründe ve mağazacılıkta kullanılanlar farklı olacaktır. Ulaşım sektöründe, tekne ya da yat sahibi olanların kullanmaları gereken telsiz model ve fonksiyonları da çeşitlilik gösterecektir. Kamu sektöründe emniyet mensuplarının kullanması gereken telsiz modelleri de farklılıklar gösterir. İş ve emniyet alanında büyük kolaylıklar sunması, telsizlerin kullanım avantajları arasındadır. Telsiz sahibi olmak isteyenlerin, telsiz kullanım belgesi olmadan kullanamayacaklarını bilmesi son derece önemlidir.

Telsizlerde Yasal Prosedürler

Bu konuda belli dönemlerde açılan sınavların kamuoyundan takip edilmesi de önem taşıyacaktır. Özel sektörde ya da derneklere bağlı olan kuruluşlarda telsiz kullanacak olanların dernek faaliyet belgesini yetkili mercilere onaylatmaları gerekir. Ticaret Odası faaliyet belgesi ile çalıştıkları iş yerini belirleyen ilanın Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki çıktısının da ilgili yerlere onaylatılması gerekir. On sekiz yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı rahatlıkla telsiz kullanım hakkına sahip olabilecektir. Telsiz faturası ve nüfus kağıdı ile başvuru yapılması gerekli olacaktır. Ayrıca adli sicil kaydının temiz olması ve herhangi bir suç kaydı olmaması da aranan şartlar arasındadır.

Telsizlerin Kullanım Alanları

Telsizin kullanım alanları da çok çeşitlidir. Bu alanların başında, ulaşım, güvenlik, kamu sektörü, özel sektörde farklı branşlar gelecektir. Bu alanlarda kullanılacak telsizlerde alınacak izinler ve yetki belgeleri de farklılıklar gösterecektir. Gemi ya da tekne sahibi olanların kullanacakları telsizlere alacakları izinler için güvenlik amaçlı kullanılanlar farklı olacaktır.

Telsiz kullanım hakkını elde etmek için belli prosedürler bulunur. Bu konunun bilincinde olarak telsiz alınması önerilir. Telsizlerin yaygın şekilde kullanılması aynı frekans üzerinden hem konuşma olanağı hem de yayın imkanı sunmasından ötürüdür. Farklı modelleri olan telsizlerin satın alınması kadar kiralanma seçenekleri de mevcuttur.