Online Katalog

Telsiz Kullanımının Sağladığı Faydalar

Telsiz Kullanımının Sağladığı Faydalar

Telsiz kullanımının sağladığı pek çok fayda bulunur. Resmi güvenlik kuvvetlerinin haberleşmesinde, özel sektör güvenliğinde, ulaştırma alanında yaygınlık kazanmıştır. Aynı anda konuşma ve yayın olanağı sağlaması, telsizlerin diğer cihazlara karşı üstün yanlarıdır. İki türlü şekilde aynı frekans üzerinden yayın yaparlar. Sim kartlı ve dijital türleri olmak üzere başlıca ikiye ayrılırken bu modeller de kendi içlerinde farklı alt gruplara bölünmüştür.

Telsiz Alacaklara Öneriler

Telsiz, kablosuz haberleşme aygıtları olarak son derece fonksiyonel kullanım cihazlarıdır. Fazla büyük olmaması, gidilen her yere taşınma imkanı sunar. Telsizlerin kullanım alanı da son derece fazladır. Frekansların aynı olması iletişime geçmek için son derece önem taşıyacaktır. Kamu kuruluşlarında olduğu kadar, kurumsal çalışan her türlü özel sektör kuruluşları içinde de kullanımı söz konusudur. Burada dikkat edilecek en önemli husus, her isteyenin telsiz kullanma imkanına sahip olamayacağıdır. Bu konuda yetkili makamlardan izin alınması sonucu telsiz kullanım hakkı kazanılmış olacaktır. Bilgi Teknolojileri Kurumu isimli yetkili kuruluş, telsizlerde frekans izinlerini ayarlayacaktır. Çok çeşitli alanlarda kullanımı görülen telsizler, yaygın olarak güvenlik ve ulaştırma alanında kullanılır.

Telsiz Kullanımı İçin Alınacak Belgeler Neler?

Telsiz kullanımı için yapılan iş ve faaliyet koluna göre değişen belgeler gerekecektir. Tüzel kuruluşların yaptıkları işi belirleyen Ticaret Odası evrakları, Ticaret Sicil Gazetesi ilanı gerekecektir. Herhangi bir derneğe bağlı olarak çalışan yerler ise dernek tüzüklerini ve imza sirkülerlerini getirmek zorundadır. Ayrıca telsizin faturasının da gösterilmesi gerekecektir. Tüm bu evrakların yanı sıra faaliyet koluna göre değişen ek belgelerin de getirilmesi, izin almak için gerekli unsurların başında gelecektir.

Gemilerde Telsiz Kullanımı

Gemi kullanımında da telsizler son derece önemlidir. Gemi ya da tekne gibi her boyutta deniz aracı için tonilato belgesinin yanı sıra aracın ruhsatının da gösterilmesi gerekir. Telsiz kullanma belgesi almak için başvuran kişilerin on sekiz yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ayrıca, herhangi bir suçtan hükümlü olmamaları da önem taşıyacaktır. Amatör olarak telsiz kullananlar için belli dönemlerde sınavlar açılır. Bu sınavlardan başarılı olmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes telsiz kullanım hakkına sahip olabilecektir.