Online Katalog

Telsiz Lisansı Nasıl Alınır?

Telsiz Lisansı Nasıl Alınır?

Kalabalık mekânlarda ve geniş iş alanlarında kolay bir şekilde iletişimi sağlayabilmek için telsiz cihazlarından yararlanılıyor. Son derece profesyonel bazda olan bu telsiz modelleri işlevsel tasarımları ile öne çıkıyor. Hızlı bir iletişim kurma açısından bu cihazlar oldukça işlevseldir. Kullanıcının gereksinimlerine ve kullanım alanlarına uygun olarak çok farklı tasarımlarda üretilen bu cihazlar güvenlik ve kontrolün sağlanabilmesinde oldukça etkili görevler üstleniyor.

Ancak telsiz türü cihazları kullanabilmek için kişilerin belli başlı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Bunlardan birisi de telsiz lisansı oluyor. Telsiz lisansı ile kişiler bu cihazları kullanabilme ehliyetini kazanmış oluyor. Rastgele kullanılamayan bu cihazlar için alınması gereken lisansın da birtakım şartları bulunuyor.

 

Telsiz Lisansı Alma Adımları

Telsiz kullanma lisansı almak isteyen kişiler genel olarak bu belgeyi amatör olarak alıyor. Bir hobi olarak da değerlendirilebilen bu belge kişilerin son yıllarda oldukça ilgi duyduğu belgeler arasında yer alıyor. Bu belgeyi almak isteyen kişiler E Devlet üzerinden Amatör Telsizcilik Sınav Başvurusu sayfasından hizmet alıyorlar. Bir diğer hizmet alabilecekleri online kurum ise KEGM E Hizmetler Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru sayfası oluyor.

Sınavlara başvurular açıldığı zaman bu bağlantılar üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formunun detaylı olarak doldurulması gerekiyor. Başvuru formunda belirtilen telsiz lisans sınıfı bulunur. Bu sınıflardan birini seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu sınav için başvuru ücretinin de ilgili kurumlara yatırılması gerekiyor. Hangi banka görevlendirilmiş ise o banka aracılığı ile yatırmanız son derece avantajlıdır.

Ödeme sayfasının hemen ardından da başvurunun kabul edildiğinden emin olmanız gerekiyor. Yine aynı sayfalar üzerinden sınav tarihi yaklaştığında sınava gireceğiniz yer açıklanır ve bu işlem için de KEGM E hizmetler sınav durumu sorgulama sayfasından bilgi alabiliyorsunuz.

 

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Amatör telsiz lisansı sınav sonuçları yönetmeliğe göre 15 gün açıklanmak durumundadır. Ancak bu süre kurumların yoğunluğuna ve resmi tatil durumuna göre daha da uzun sürebilir. Kişiler sonuçları öğrendiklerinde başarılı ya da başarısız olarak nitelendirilirler. Başarısız olanlar tekrar sınavlara katılabilme şansına sahipler. Başarılı olanların ise birtakım şartları daha yerine getirmesi gerekir.

Sınavı kazananlar belgelerini alabilmek için yazılı olarak KEGM’ye başvuru yapmak durumundadırlar. Bu başvuru için de belirtilen dilekçenin detaylı olarak doldurulması gerekiyor. Bu belge için de belirtilen tutarın mutlaka bankalara yatırılması gerekiyor. Ancak bu bankanın mutlaka kurum tarafından belirlenmiş bir banka olması gerekiyor.

Evrak listesinde bir tane vesikalık fotoğrafınızın olması önemlidir. Bu vesikalık fotoğrafın son aylarda sizi tam olarak yansıtması son derece önemlidir. Bununla birlikte bankaya para yatırıldığını gösteren dekont, fotoğraf, dilekçe ve başvuru formunuzu tam şekilde ilgili kuruma iletmelisiniz. Belgelerinizi ilettikten sonra ilgili kurum tarafından sizlere belgeniz ulaştırılıyor. Bu belgeyi on yılda bir yenilemeniz gerekiyor.