Online Katalog

Telsizler Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Telsizler Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Haberleşme amaçlı kullanılan telsizlerin günümüzde kullanım alanları oldukça yaygındır. Telsizler İnşaat şantiyeleri fuar alanları konferanslar ve alışveriş merkezleri gibi birçok alanda kullanılıyor. Telsizler radyo frekanslarının alıcı-verici özelliği ile iletişim sağlayan araçlardır. Bu nedenle telsizlerin kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Alışveriş merkezlerinde herhangi bir sorun olup olmadığını amirlere belirtmek amacı ile güvenlik personelleri kullanır.

Telsizler ile her alanda iletişim kusursuz bir şekilde sağlanır. Her alanda kullanımı bu kadar yaygın olan telsizlerin kullanma talimatlarını da doğru bir şekilde uygulamak gereklidir. Telsizlerin üzerinde bulunan düğmeler ile gereksiz yere oynamamalıdır. Ayrıca telsizler anteninden tutularak taşınmamalı ve herhangi bir arıza varsa telsiz tamir ustasından yardım alınmalıdır. 

Güvenlik Alanlarında Telsiz Kullanımı 

Telsizler arazi ve bölge saha çalışan ekipleri tarafından kullanılır. Ekipler iş gidişatından ya da alanda bir sorun olup olmadığını yetkililere bildirmek amacı ile telsiz kullanır. Ayrıca operasyonun gidişatı ile ilgili bilgiler ve operasyon değişikliği gibi durumlar da rapor edilir. Telsizler arazi şartlarına uygun haberleşme araçlarıdır. Telsizler diğer haberleşme araçlarından farklı olarak iletişime elverişli olmayan alanlarda da haberleşmeyi sağlar.

Telsizler sayesinde her alanda iletişime geçilerek olası herhangi bir durumda birimler haberdar edilir. Telsizlerde bulunan CPS özelliği ile konum tespiti de yapılabilir. Askeri telsizlerde ve güvenlik telsizlerinde bu özellik kendiliğinden aktiftir. Ancak diğer telsizlere bu özellik ayriyeten takılmalı ya da aktif edilmelidir. Bu özellik sayesinde herhangi olası bir aksilikte yetkili birimlere ve kişilere ulaşılabilir.

Telsizlerde Çekim Gücü

Telsizler kablosuz iletişim aracı olarak kullanılan cihazlardır. Daha çok güvenlik amacı ile kullanılır. Telsizler iletişim özelliği sayesinde hayatımızda kolaylık sağlayan cihazlardan biridir. Bu cihazlar günümüzde hemen her alanda tercih ediliyor. Güvenlik hizmet hastaneler gibi kuruluşlarda telsizler oldukça yaygın kullanımdadır. Bu cihazlar uygun koşullarda 40 kilometreye kadar iletişim sağlar. Kapalı olmayan hava şartları ve çok sık ağaç ya da yapıların olmadığı yerlerde istenilen sonuca ulaşılır. Bu sayede sağlıklı ve güvenli bir iletişim ve de haberleşme her alanda sağlanmış olur.