Online Katalog

Telsiz Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar  

Telsiz Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar  

Telsiz kendine has işlevleri olan ve hızlı bir şekilde iletişim kurabilme imkânı sunan cihazlardır. Geçmişten günümüze sıklıkla kullanılan bu evraklar kullanıcı beklentisini en iyi şekilde karşılayan tasarımlardır. Sürekli olarak modellerinin gelişme göstermesi özellikle yüksek güvenlik ve denetim gerektiren alanlarda bu cihazların öne çıkmasını sağlamıştır.

Bu cihazlarda iletişimin kurulmasını sağlayan bazı ufak noktalar vardır. Bunlardan birisi de antenlerdir. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlanan telsiz modellerinde iletişimin sağlanabilmesi için belirli bir frekans aralığı vardır. Bu cihazları kullanan kişilerin de bu frekansın aralığında yer alması gerekiyor. Cihazların kullanılmasında herhangi bir kablo bağlantısına gereksinim yoktur. İletişim tamamen radyo sinyalleri aracılığı ile sağlanır.

 

Telsiz Belgesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Kişilerin telsiz kullanabilmesi için mutlaka belge alması gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için de hazırlanması gereken evraklar vardır. Aynı zamanda kişilerin bu şartları yerine getirmesi de önemli faktördür. Hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

  • Başvuru için dilekçe
  • Sınav başvuru formu
  • İki tane vesikalık fotoğraf (son aylarda çekilmiş olması gerekli)
  • Nüfus cüzdanı sureti
  • Sınava giriş ücreti dekontunun aslı

Bunlar kişilerin telsiz belgesi alabilmeleri için gerekli olan evraklardır. Amatör telsizcilik belgesi alımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Adaylar evrakları güncel ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ilgili kurumlara teslim etmek durumundadır. Kişilerin bu belgeler dışında da sahip olması gereken birtakım şartlar vardır.

 

Telsizcilik Belgesi İçin Aranan Şartlar

Kişilere telsizcilik belgesinin verilebilmesi için birtakım şartların bulunması gerekiyor. Bu şartlar arasında ise şunlar sayılabilir:

  • 18 yaşını bitirmiş olmak gerekiyor.
  • En az ilkokul mezunu olması şartı aranıyor.
  • Kişilerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da aranana şartlar arasındadır.

Bu şartlar dâhilinde kişiler telsiz alma sınavına girerek belgelerini alabilirler. Belgelerin alınabilmesi için adayların başvuru evraklarını hazırlayarak sınavın tarihinden 15 gün öncesine kadar ilgili kurumlara teslim etmeleri gerekiyor. Belgelerin teslim edileceği kurum ise Telsiz Bölge Müdürlükleri’dir. Her belgenin eksiksiz ve doğru olması son derece önemlidir.

 

Kişilere Verilen Telsizcilik Belgeleri

Kişiler telsiz kullanma belgesi aldıklarında farklı sınıflarda belge alma şansına sahip olurlar. Bu belgeler A, B, C olmak üzere üç farklı sınıfta verilir. Her sınıfın kendine has özellikleri vardır. Kişiler belirtilen sınıflarda ki belgelerini alabilmek için sınava tabi tutulurlar. Her sınıfın puan alt limiti vardır ve bu alt limitin üzerinde ki adaylar belgelerini almaya hak kazanırlar.

Telsiz kullanımı geçmişten bu yana süregelen çok önemli gereksinimlerden biridir. Kişilerin bu cihazlar yardımı ile iletişim kurabilmeleri son derece rahattır. Açık ve kapalı alanlarda telsiz kullanarak rahatlıkla güvenliği sağlayabilir gerekli koordinasyonları en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Telsiz kullanımı her daim gerekli ihtiyaçlar arasındadır