Online Katalog

Telsizlerin Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Telsizlerin Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Önemli iletişim araçlarından biri olan telsizler her iletişimi gibi zaman zaman bakıma ihtiyacı vardır. Telsizlerin ayda bir daha iyi çalışması için bakımının ve kontrollerinin yapılması gerekir. Düzenli olarak yapılan bakımları sonucunda telsizlerin ömrü uzar ve işlevselliğini kaybetmez. Güvenli iletişim araçlarından biridir. Özellikle kamu kuruluşlarında çalışan güvenlik görevlileri için olmazsa olmazlar arasındadır.

Kendine has bir frekansa sahip olan telsizler düzenli bakım kontrollerinin yapılmadığı zaman kısa bir sürede arıza problemleri doğurabilir. Buda beraberinde ciddi iletişim kopukluklarının oluşmasını sağlar. Bu yüzden mutlaka kullanımı bittikten sonra temizlenmeli ve güvenli bir yerde muhafaza edilmelidir. Teknik bakımı için mutlaka teknik servislerden ve bakım onarım şirketlerinden destek alınmalıdır.

Telsizler Kimler Tarafından Kullanılır?

İletişim ağının bir parçası olan telsizler çeşitli sebeplerden dolayı farklı alanlarda kullanılır. Özellikle güvenliği sağlayan mesleklerde sıkça tercih edilir. Polis, asker ve güvenlik görevlileri güvenli iletişimi sağlamak için telsizleri kullanır. Bunun yanı sıra balıkçılarda denize açıldıklarında iletişim için telsizleri kullanılır. Denizlerde ve dağlık arazide telefonların çekmemesi büyük sorun teşkil ederken telsizler bu sorunu ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Bu yüzden telsizler telefonların yetersiz kaldığı bölgelerde oldukça önemli rol alır. Telsizlerin kullanılma sebeplerinden diğer bir nedeni ise güvenli olmasıdır. Telsizler özellikle siber suçların yayıldığı ve telefonların dinlendiği günümüzde güvenlik olanağı sağlar. Bu yüzden güvenlik görevlilerinin telsizleri seçme nedenlerinden biride güvenli olmasıdır.

Telsizlerde Batarya Bakımı

Telsizler elektrik ve şarj yerine batarya ile çalışır. Bu yüzden telsiz bakımında batarya bakımının ayrı bir önemi vardır. Bataryalar en az 6 saat şarj edilmeli, şarj dolana kadarda telsizler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bataryalar için minimum doldurma süresi 6 saattir. Daha az bir sürede doldurulan telsizlerin bataryası çabuk tükenmekle beraber bataryanın ömrü kısalmaktadır.

Bataryalarında telsizlerde olduğu gibi sıvı ile teması önlenmelidir. Uzun süre kullanılmayıp bekletilen bataryalar bir süre çalışmama durumu ile karşı karşıya gelinebilir. Telsizlerin bakımı için mutlaka profesyonel bakım onarım şirketlerinden hizmet talep edilmelidir. Ayrıca telsizlerin bakımı ve bakım süresi telsizin model ve markasına göre de değişkenlik gösterir.