Online Katalog

Kimler Telsiz Kullanabilir?

Kimler Telsiz Kullanabilir?

Telsiz kullanımı son zamanlarda yaygın olarak kullanılan aygıtlar içerisindedir. Telsizlerin kamu sektöründe farklı yerlerde kullanımı söz konusudur. Emniyet teşkilatında, kapı güvenliklerinde kullanılması söz konusudur. Görevlilerin birbiri ile irtibatını kesintisiz şekilde sağlaması bakımından telsizler ayrı bir öneme sahiptir. Telsizlerin gemi, tekne ve yat gibi deniz taşıtlarında da kullanımı bulunur.

Telsiz Kullanım Hakkı ve Modelleri

Telsiz alacak olanlar için önerilen, kullanım alanlarına uygun modellerin seçilmesidir. Havaalanlarında yolcu trafiğinin olduğu kara ve deniz terminallerinde de görevliler arasında telsiz kullanımı yaygındır. Özel sektörde çok farklı alanlarda da telsizlerin kullanımını görmek söz konusudur. Üretim yapılan yerlerde ürün tedarik aşamalarında telsizlerden faydalanılır. Lojistik sektöründe farklı mesafelere ürün nakliyatında da telsizlerden faydalanıldığı görülmektedir.

Telsizlerin kullanım sahalarına göre alınacak izinlerde yetkili makamlara getirilecek belgeler de değişim gösterecektir. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, bu konuda yetkili olan mercidir. Derneklere bağlı çalışan kuruluşlar, dernek faaliyet belgeleri ile birlikte telsiz faturalarını da getirmek zorundadır. Telsiz bulundurma ve kullanım hakkına sahip kuruluşlar, sınavlarda başarılı olmuş personeline telsiz kullandırabilirler.

Telsiz Kullanma Sınavları

Sınav tarihleri kamuoyunda duyurulu ve periyodik şekilde açılır. Telsiz kullanmak isteyen kişilerin bu sınava girebilmesi için on sekiz yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Adli sicil kaydı temiz olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının katılması zorunludur. Özel sektörde faaliyet gösteren iş yerleri de Ticaret Odası faaliyet belgeleri ile Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış ilanlarını getirmek suretiyle başvuruları kabul edilecektir. Sınavlara giren kişilerin başarılı olmaları halinde telsiz kullanım hakları doğacaktır.

Telsiz Kullanımının Sunduğu Faydalar

Aynı frekans üzerinden yayın yapan telsizler, kırk km. mesafeye kadar konuşma hakkı verecektir. Engebeli coğrafi koşullarda, dağlık ve ormanlık mıntıkalarda da iletişim imkanı sunan cihazlardır. Aynı anda konuşma imkanı veren bu cihazlar, yayın yapma avantajına da sahiptir. Dijital olan modellerinin yanı sıra sim kartlı modelleri de bulunur. Kullanım sahalarına göre farklı büyüklük ve özelliklerde bulunur. Polis ve askerlerin görev aldığı her alanda son derece önemli cihazlardır. Güvenliğin sağlanması için kesintisiz yayın yapan bu aygıtlar, Emniyet teşkilatında  ayrı bir öneme sahiptir.